DOLAR
32,5140
EURO
34,6195
ALTIN
2.442,19
BIST
9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana
Açık
32°C
Adana
32°C
Açık
Salı Parçalı Bulutlu
36°C
Çarşamba Az Bulutlu
36°C
Perşembe Çok Bulutlu
27°C
Cuma Az Bulutlu
31°C

“Tensikat kararınızdan vazgeçin”

“Tensikat kararınızdan vazgeçin”

 Savunma Sanayi ve TSK’nın bazı sınıflarında görev yapan işçileri temsil eden Harb-İş Sendikası’na bağlı 21 işçi, alınan tensikat kararı ile işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya. Toplu İş Sözleşmeleri görüşmeleri öncesi alınan bu kararın son derece yanlış olduğu yaptığı yazılı açıklama ile gündeme getiren Türk-İş’e bağlı Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, çözüme yönelik teklifler sunmalarına rağmen ilgili firmanın geri adım atmadığını söyledi. Başkan Akalın, “Tek geçim kaynağı emeğinin karşılığında kazandığı ücreti olan üyelerimizin işten çıkarılmaları, onların hayatını olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurur. Evlerini geçindiremeyecek, özellikle çocuk büyüten ve okutan üyelerimiz bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetemeyecekler. Bu yanlıştan derhal dönülmeli, kimse ekmeğinden olmamalı” dedi.

Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Sendikamızın teşkilatlı olduğu yabancı askeri iş yerlerinden 39. Hava Üs Kanat Komutanlığı’nın alt işvereni olarak faaliyet gösteren KBR şirketi 2024 yılı Mart ayı başında Motorlu Araçlar bölümünde tensikat yapacağını tarafımıza bildirdi.

Sendikamız bildirilen tensikat kararının hemen akabinde, yürürlükteki Toplu İş Sözleşmemiz gereğince ilki 4 Mart 2024, ikincisi ise 12 Mart 2024 tarihlerinde olmak üzere iki adet Çalışma İlişkileri Kurulu Toplantısı düzenleyerek işveren tarafının planladığı tensikatın önüne geçebilmek adına görüşmeler gerçekleştirdi.

İşveren tarafı ise, yaptığımız ilk toplantıda geçen sene yaşanan deprem sonrasında ABD Hava Kuvvetleri tarafından üs içindeki bazı yerlere verilen servis hizmetlerinin iptal edildiği ve bu nedenle araç operatörleri sınıfında en az 12 kişilik bir işgücü fazlalığının oluştuğunu ifade etti.

İkinci toplantıda ise, yine işveren tarafı Toplu İş Sözleşmemizdeki tensikat sıralaması konusunda bir çalışma yaparak tensikata tabi olabilecek 21 kişilik bir listeyi tarafımıza verdi ve tensikata tabi olacak işçileri gösterir listenin son halinin ise Yüksek Kurul Toplantısı’nda verileceğini tarafımıza iletti.

21 Mart 2024 tarihinde yapılan, Genel Başkanımız ve Genel Başkan Yardımcımızın da katılım sağladığı Yüksek Kurul Toplantısı’nda işveren tarafı 39. Hava Üs Kanat Komutanlığı’nın servis hizmeti iptali kararından sonra motorlu araçlar bölümünde 28 kişilik bir işgücü fazlalığı oluştuğunu, ancak bu sayıyı en alt seviyede tutarak tensikata tabi tutulacak işçi sayısını 16 olarak belirlediklerini ve bunlardan da 10 tanesinin emekliliğe hak kazandığını belirtti.

Sendikamız ile Şirket Genel Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen görüşmeler esnasında işveren tarafından alınan tensikat kararının iptal edilerek, işten çıkarma yerine başka yolların bulunmasını, hatta tensikata gerek kalınmadan bu sürecin atlatılması için farklı yöntemlerin düşünülüp, kimlerin nasıl ve nerede görevlendirileceğine ilişkin Sendikamızca yapılan çalışmanın dikkate alınmasını talep ettik.

Sendikamızca sorunun çözümüne yönelik sunulan önerilere rağmen, işveren tarafı tensikat emrinin Şirket Merkezinden geldiğini, bu konuda yapılabilecekleri bir şey olmadığını tarafımıza ilettiği için görüşmelerden maalesef olumlu bir sonuç alınamadı.

Hem Çalışma İlişkileri Kurulu Toplantıları hem de Yüksek Kurul Toplantısı’nda Sendikamızca, Covid-19 Pandemisi sonrasında bütün dünyanın yanı sıra ülkemizi de derinden sarsan ekonomik krizin etkilerinin halen devam ettiği, böyle bir ortamda tek geçim kaynağı emeğinin karşılığında kazandığı ücreti olan üyelerimizin işten çıkarılmalarının onların hayatını olumsuz etkileyecek sonuçlar doğuracağını, evlerini geçindiremeyecek duruma geleceklerini, özellikle çocuk büyüten ve okutan üyelerimizin bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetemeyecekleri açık ve net bir şekilde altı çizilerek ifade edilmiştir.

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin başlamasına sayılı günler kala bu üyelerimiz yeni yapılacak Toplu İş Sözleşmesiyle daha iyi koşullarda yaşayacağı beklentisi içerisindeyken işsizlikle karşılaşmaları hiç şüphe yok ki bizleri derinden üzmüş, üyelerimiz için de yıkıcı bir durum olmuştur.

Özellikle altı üyemizin emekli olabilmeleri için uzun yıllar çalışması gerekmektedir. Ayrıca günümüz koşullarında ülkemizde yaşanan işsizlik sorunu da göz önünde bulundurulduğunda bu üyelerimizin yeni bir iş bulmalarının ne denli zor ve uzun bir zaman alacağı da aşikardır.

Ancak gelinen son noktada Sendikamız, bugüne kadar olduğu gibi ilerleyen süreçte de hiçbir geçim kaynağı kalmayacak şekilde işten çıkarılan işçilerimizle birlikte değerlendirme yapacak ve buna göre hareket edecektir”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.